Ayak Mantarı

Ayak Mantarı

Etiketler : 

Kategori :Bakım Çeşitleri

Ayak Mantarı

Ayak mantarı, çoğunlukla ayak parmakları arasında başlayan bir mantar deri enfeksiyonudur. Ağrı ya da sızı hissi gösterebilen pul pul döküntülere ve kaşıntıya sebep olur. Bazı durumlarda, insanlar ayrıca ağrılı olabilen lezyon veya kabarcıklar yaşayabilir.

Ayak mantarı oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığı türüdür. Sıklıkla ergenlikten sonra görülür. En çok görülen ve en sık tekrar eden mantar enfeksiyonudur. Diğer mantar enfeksiyonlarıyla birlikte görülebilir. Ayak mantarı ve benzer hastalıklara tinea enfeksiyonları denir ve saç, tırnak ve dış deri gibi dokularda yaşayabilirler. Nemli ve ılık bölgelerde ürerler.

Ayak mantarı semptomlarının kendi kendine geçmesi mümkündür. Bununla birlikte, çoğu kişinin yaşadığı kaşıntı, cilt pullanması ve kızarıklıktan kurtulmak için genellikle tedaviye ihtiyacı vardır.

Alınabilecek Tedbirler

Ayaklar temiz, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün gibi emici maddelerden yapılmış çorapların kullanılması tercih edilmelidir. Giyilen ayakkabılar ayağa tam olarak oturmalı ve böylelikle ayağa veya tırnaklara travma azaltılmalıdır. Asla dar burunlu, yüksek topuklu, eski ve yıpranmış ayakkabılar kullanılmamalı, kesinlikle çorapsız ayakkabı giyilmemelidir.

Çok fazla miktarda mantar sporları içerebilecek, halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi yüzeylerde yalın ayak olacak şekilde yürümekten kaçınılmalıdır.

Tırnaklar mutlaka kısa ve düz kesilmelidir. Normal ve anormal tırnakları kesmek için kesinlikle farklı tırnak makasları kullanılmalıdır.

Vücutta tinea pedis ve yüzeysel mantar enfeksiyonları varsa mutlaka tedavi ettirilmelidir.

Kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenilmelidir.

Ayak mantarı ciddi bir konudur ve ihmal edilmemelidir. Uzmanlarımızdan destek almak için hemen arayın ve randevu alın…

SalonButik