Hacamat Yöntemi

Hacamat Yöntemi

hacamat

Hacamat nedir?

Hacamat yöntemi, bazı hastalıkların tedavisinde ve koruyucu hekimlikte  uygulanmış genel bir tedavi şeklidir. Kelimenin aslı Arapça “hicâme(t)” olup emmek anlamındaki hacm kökünden gelmektedir.

Hacamat yöntemi basit anlatımıyla, deriden ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınması şeklidir.

Eski Mısırlılara kadar dayandırılan ve kadim tıp yöntemlerinden biri olan hacamatın bir çok rahatsızlığa iyi geldiği de bilinmektedir.

Hacamat yaptırma işine “ihticam”, hacamat işini bir meslek edinen kişiye de “haccâm”, kullanmış olduğu bardak ve fanus gibi aletlere ise “mihcem” (mihceme) denir.

Hemen hemen yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanan ve bir tür akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip, ağzı genişce bir bardak veya fanus, kavanoz veya şişe ile meydana getirilen emme gücü ile kanın çekilmesi şeklinde yapılmaktadır. Genellikle ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere uygulanır.

Halk arasında hacamat yönteminin bir çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Hacamat’ın Faydaları

Baş bölgesinden (kafaya) hacamat yaptırmak; cüz zam, gece körlüğü, delilik, alaca, baş ağrısı, kulak, diş, göz, gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa dermandır.

Kırmızı kan hücrelerini büyüten, kanı katılaştıran ve dolaşımı bozan fazla asitleri hacamat yöntemi ile vücuttan dışarı atabiliriz.

Hacamat vücuda direnç kazandırır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir .

Ödemi çözer.

Bel, boyun fıtığı,  karaciğer, kalp hastalıkları, eklem ağrıları, psikolojik hastalıkların ve buna benzer hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Dokulardaki ve kandaki toksinleri atar.

Beyin fonksiyonlarını farkedilir şekilde canlandırır.

Bağışıklık sistemini ciddi oranda kuvvetlendirir, vücudumuza direnç kazandırır.

Kanın üretimi ile görevli olan organları uyarır.

Ağrıları gidericidir.

Hacamat yaptıran insalar daha az hastalığa yakalanır ve ayrıca daha sağlıklı ve daha dinç görünüme sahip olurlar.

Hastalıkları önleyicidir.

Metabolizmayı düzenler ve bağışıklık sistemini epey güçlendirir.

Migren, Tansiyon, bel fıtığı, psikolojik hastalıklar, depresyon, düşük yaşam enerjisi, eklem ve romatizma ağrıları için bir çok ilaçtan daha faydalı olmakla beraber ilaçlar gibi de bir yan etkisi yoktur.

Hacamat göze canlılık verir, gözün görme yeteneğini artırır. Başından hacamat yaptıran insan bunu çabucak fark eder. Çünkü hacamat etkisini hemen gösterir.

Unutkanlık ve dikkat eksikliği olan insanlar ve okuduğunu zor anlayanlar için (BAŞ) kafadan hacamat çok etkilidir. Hacamat ezber gücünü artırır.

Vücuda canlılık ve enerji verir.

Zaman zaman akciğer tarafından yeterince temizlenemeyen kan zamanla daha koyu hal alır ve kılcal damarları tıkamaya sebep olur. Hacamat yöntemi ile bu toksik maddeler arındırılır ve organlar daha düzenli çalışmaya başlar.

Cilt ve vücut daha genç görünür.

Gençlerde ve bilhassa çocuklarda hacamat daha dengeli bir ergenlik geçirmelerine destek olur.

Henüz hacamat yaptırmaya başlar başlamaz beyinde ağrı kesici etkiye sahip endorfin salgılanmaya başlar.

Hacamat yaptıran insanların analitik düşünme yetenekleri gelişir. Doğru ve hızlı karar alma yetenekleri artar.

Hacamat ile sol ve sağ beyin lobları daha etkili ve dengeli kullanılmaya başlanır.

Lenfatik sistemi harekete geçirir.

Hacamat yaptıran insanların bağışıklık sistemi hastalıklara karşı daha dayanıklı olur. Düzenli olarak hacamat yaptıran insanlar kolayca grip ve soğuk algınlığına yakalanmazlar.

Yüksek kan basıncını düşürücü ve dolaşımı düzenleyici etkisi vardır.

Depresyona maruz, psikolojik rahatsızlıkları olanlar, uykusuzluk, histeri, ankesiyete ve ilaç bağımlıları hacamatla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Hacamat ağrı eşiği düşük olan insanlar için çok faydalıdır.

Çok önemli olan hipofiz bezini uyarmak sureti ile yapılan hacamat, hormonların salgılamasını kontrol eden bu bezeyi daha etkili hale getirir.

Hacamat, aşırı kilo başta olmak üzere bir çok hormonlarla alakalı konularda da çok etkilidir.

Hacamatın iki diz, iki ayak gibi çift uzuvlarda çok faydalı olduğuna inanılır

Modern Tıp’a Göre hacamat

Vikipedi’de paylaşılan bilgilere göre demir eksikliği, kansızlık, tansiyon düşüklüğü olan kişilerde, demir eksikliği ve beslenme problemleri sebebiyle dikkat eksikliği ve zihinsel yetersizlik yaşayanlarda akıtılan kan miktarına bağlı olarak durumu ağırlaştırabilir.

Hepatit B, HCV, HIV gibi tedavisi güç hastalıkların kişiye bulaşmaması için hacamat steril şartlarda yapılmalı ve uygulanmalıdır .

Yaşlılarda, çocuklarda, hamile veya mensturasyon dönemindeki kadınlarda, metastatik kanser hastalarında, kemik ve kas problemleri olan kişilerde kontrendikasyon düşünülmelidir.

Ayrıca Deep Vein Thrombosis rahatsızlığında da hacamatın uygulanmaması gerektiği bildirilmektedir.